”Er kvalitetsbevidsthed og et service mindset dele af dine kernekompetencer og har du demonstreret gode lederegenskaber, så er det måske dig vi leder efter”. Holstebro Golfklub, der er kåret til Danmarks bedste golf-anlæg 2023, søger en Food & Beverage Manager til caféen og du må gerne være golfinteresseret.

Golfcaféen i Råsted, Brandsbjergvej 4, 7570 Vemb besøges hvert år af ca. 9.000 gæstespillere, samt klubbens ca. 2.000 medlemmer. De sætter alle stor pris på god mad, høj service og stor gæstfrihed.

Golfcaféen er en meget vigtig del af klublivet i Holstebro Golfklub og for den oplevelse vores mange greenfee gæster får, når de besøger vores golfbane i Råsted. Golfcaféen spiller ligeledes en vigtig rolle ved afholdelse af matcher og andre events, hvor forventningerne til “hul 19” er store.

Holstebro Golfklub søger en engageret F&B Manager, der ser mulighederne i at videreudvikle det store potentielle forretningsgrundlag, der foreligger i at overtage ansvaret for golfcaféen. Den rette F&B Manager får her en enestående mulighed i at udfolde sine leder- og kreative evner ved at anvende golfklubbens faciliteter til afholdelse af selskaber og events i samarbejde med klubbens ledelse. Vi forventer, at du i samarbejde med køkkenpersonalet kan tilrettelægge sæsonernes menukort og vareudbud samt være sparringspartner ved indkøb og formindskelse af madspild.

Vi ser gerne, at du har:

  • Dokumenteret erfaring med tjenerfaget eller drift af café / restaurant og forstår at drive en forretning, leverandør- og kundekontakt, myndigheds krav, service m.v.
  • Gode samarbejdsevner og ledelseserfaring med sans for planlægning, struktur og kommunikation.
  • Erfaring med afholdelse af events og større selskaber.
  • En positiv og udadvendt personlighed der trives med at samarbejde med mange forskellige personligheder i et uformelt arbejdsmiljø, hvor der skal være en særlig plads til at servicere klubbens medlemmer og gæster.
  • Styr på den daglige drift og kan håndtere mange bolde i luften uden at miste overblikket.

Vi tilbyder:

  • Et spændende og udfordrende job med store muligheder for personlig udvikling og udfoldelse.
  • Gode kolleger i en socialt velfungerende klub.
  • Løn efter kvalifikationer.
  • Pension og sundhedsordning.

Tiltrædelse ønskes fra d. 1. marts 2024 eller efter aftale.

Sådan kommer du i betragtning:

Send snarest en kort ansøgning vedlagt C.V til birgit@holstebrogolfklub.dk. Alle ansøgninger vil løbende blive vurderet, ligesom der løbende vil blive inviteret til samtaler. Har du brug for yderligere information er du meget velkommen til at kontakte Birgit Løkke på 96126200. Alle henvendelser behandles naturligvis fortroligt.