Christian Højlund fik en flot debut på klubbens 2. divisionshold i weekenden 👏🏻👏🏻 Christian dannede makker med Kristian Grud i foursome og de vandt sammen både lørdag og søndag. I singlerne var de begge ligeledes flyvende og gjorde rent bord med sejre både lørdag og søndag.
De havde dermed stor andel i lørdagens 9-9 kamp mod Silkeborg samt søndagens 15-3 sejr i Dejbjerg, hvor alle eftermiddagens 6 singler i øvrigt blevet vundet af HGK. Resultaterne betyder, at holdet indtager 1. pladsen i puljen med 3 point. Billedet er fra søndagens sejr i Dejbjerg 🎉🥂
Tak til caddies og tilskuere for flot opbakning begge dage.
Weekendens øvrige resultater blev:
2. Div. Damer vandt lørdag 5-4 over Mollerup og tabte søndag 5-4 i Randers
4. Div. Herrer spillede 6-6 begge dage mod hhv. Holmsland og Struer
5. Div. Herrer spillede 6-6 lørdag i Nordvestjysk og tabte søndag 10-2 i Viborg
Kval. Herrer vandt lørdag 8-4 over Holmsland, men tabte søndag 7-5 i Lemvig
Ungdom 2. division tabte 2-5 på hjemmebane til henholdsvis Aarhus og Aalborg.